Dveřní telefony a videotelefony

Slouží k obousměrné hlasové komunikaci mezi osobou u vstupu do objektu a osobou uvnitř objektu. Většinou bývají napojeny na elektrický dveřní zámek a umožňují tak otevírání dveří na dálku. Systém je vhodný do jednoduchých objektů jako jsou domy nebo byty pro možnost identifikace osob u vchodu. Celý systém může být černobílý nebo barevný a vyniká zejména perfektní kvalitou obrazu, snadnou instalací a jednoduchým ovládáním.

Venkovní jednotka domácího videotelefonu

Venkovní jednotka umožňuje komunikaci s domácím videotelefonem (vnitřní jednotkou). Tato jednotka je vyrobena většinou z hliníkového plechu, což zajišťuje lepší odolnost proti povětrnostním vlivům. Jednotka je osazena kamerou, infračervenými LED diodami, které umožňují kvalitní snímání i ve tmě, reproduktorem, mikrofonem, vyzváněcím tlačítkem a jmenovkou. Napájení je zajištěno přes vnitřní jednotku. Montáž venkovní jednotky je možná buď do dveří nebo do zdi.

Vnitřní jednotka domácího videotelefonu

Vnitřní jednotka (domácí videotelefon) umožňuje komunikaci s venkovní jednotkou, ovládání elektrického zámku a sledování okolí kamerou na venkovní jednotce – tzv. monitor. K jedné venkovní jednotce je možno připojit více vnitřních jednotek, které se propojují sériově za sebe. Maximální vzdálenost mezi venkovní jednotkou a nejvzdálenější vnitřní jednotkou je 100m (bez použití speciálního zesilovače). Propojení venkovní jednotky s vnitřní jednotkou se provádí 2 nebo 4 vodiči – jedním vodičem pro videosignál (nejlepší je použít koaxiální kabel 75 ), vodiči pro audio, napájení a zem 0V (klasické měděné vodiče). Pokud se pomocí vnitřní jednotky ovládá i elektrický zámek dveří, je nutné použít další 2 vodiče.

Vnitřní jednotka se skládá z displeje, ručky pro komunikaci s venkovní jednotkou, reproduktoru a přepínače režimu komunikace. Dále je osazena tlačítky – tlačítkem „monitor“ pro sledování okolí venkovní jednotky, tlačítkem volání – pro interní hovory s nainstalovanými přídavnými telefony a tlačítkem pro ovládání elektrického zámku. Jednotka také obsahuje kontrolku indikující používání zařízení a kontrolku „zapnuto“. Na jednotce lze nastavit kontrast a jas obrazu a také hlasitost reproduktoru. Jednotka se instaluje na zeď. Napájení je z klasické zásuvky elektrické sítě 230V.

Domovní systémy

Domácí dorozumívací zařízení patří mezi důležité prostředky vzdálené komunikace s návštevníky, a tvoří tak významnou součást bezpečnostních systému objektu.V praxi je zpravidla u vstupu do objektu nainstalováno komunikační tablo s hlasovou jednotkou. Po navolení příslušné stanice, zvoní telefon nainstalovaný uvnitř objektu, například v bytě nebo kanceláři. Pomocí telefonu (videotelefonu) je pak možné komunikovat s příchozí osobou a stiskem tlačítka umožnit vstup do objektu. Systém umožňuje uživateli odlišit, zda zvonění přichází od venkovního tabla, nebo zda někdo zvoní u bytových dveří.

Vstupní dveře lze také otevírat pomocí bezkontaktního nebo kontaktního přístupového systému. Popřípadě navolením příslušného vstupního kódu (každá stanice má svou jedinečnou kombinaci).